Richard Müller a jeho Tahle jedna vteřina: Příběh hitu, který vás chytne za srdce

Richard Müller Tahle Jedna Vteřina

Vznik písně

Píseň „Tahle jedna vteřina“ spatřila světlo světa v roce 1996 a stala se ústřední melodií filmu „Nejasná zpráva o konci světa“ od režiséra Juraje Jakubiska. Richard Müller, známý svým nezaměnitelným hlasem a melancholickým nádechem, se ujal nejen interpretace, ale i spoluautorství hudby. Text k písni napsal Petr Hapka. Skladba se rychle stala hitem a zařadila se mezi nejznámější Müllerovy písně. Její popularitu podtrhuje i fakt, že se objevila na několika jeho výběrových albech.

Zajímavostí je, že píseň má i svou anglickou verzi s názvem „This One Second“. Ta se objevila na albu „Cigaret Girl“ z roku 1999, které bylo určeno pro mezinárodní trh. I když anglická verze nedosáhla takové popularity jako český originál, potvrzuje nadčasovost a emoční sílu Müllerovy hudby, která dokáže oslovit i posluchače za hranicemi České republiky.

Album Černý pes

Album Černý pes, vydané v roce 1988, je považováno za jeden z vrcholů Müllerovy kariéry a za jednu z nejlepších československých rockových desek vůbec. Právě na tomto albu se nachází i píseň "Tahle jedna vteřina", která se stala jednou z jeho nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb.

"Tahle jedna vteřina" je melancholická balada s textem od Michala Bukoviče, která dokonale vystihuje atmosféru 80. let a touhu po svobodě. Píseň je charakteristická Müllerovým procítěným vokálem, chytlavou melodií a působivou kytarovou linkou.

Skladba "Tahle jedna vteřina" se stala hitem ihned po vydání alba a dodnes patří k neodmyslitelným součástem Müllerových koncertů. Její popularita s postupem času neklesá, ba naopak, stává se čím dál tím víc nadčasovou klasikou.

Autoři hudby a textu

Skladbu "Tahle jedna vteřina" napsal Richard Müller na text Petra Hapky. Píseň vyšla na albu "33" v roce 1989 a stala se jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších písní Richarda Müllera.

Text písně je o pomíjivosti času a o tom, jak je důležité si vážit každé chvíle. Hudba je melancholická a zároveň plná naděje. Spojení Müllerova procítěného vokálu a Hapkovy melodie vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

"Tahle jedna vteřina" je ukázkou mistrovství obou autorů a patří k vrcholům české populární hudby.

Žánr a atmosféra

Richard Müller je známý svým rozsahem od rocku po jazz a Tahle jedna vteřina není výjimkou. Píseň je směsicí popu s jemnými prvky rocku, což je patrné zejména v kytarových riffech, které prostupují celou skladbou. Atmosféra písně je melancholická a zároveň plná naděje. Text, který napsal Müllerův dlouholetý spolupracovník Petr Hapka, mluví o pomíjivosti času a o tom, jak důležité je užít si každý okamžik.

richard müller tahle jedna vteřina

Hudební aranžmá písně je minimalistické, ale zároveň velmi efektní. Klavír a kytara vytvářejí melancholickou atmosféru, zatímco bicí dodávají skladbě dynamiku. Müllerův charakteristický chraplavý hlas dokresluje celkovou atmosféru písně a dodává textu na naléhavosti. Tahle jedna vteřina je tak skvělým příkladem Müllerovy tvorby, která dokáže oslovit široké spektrum posluchačů.

Význam textu

Skladba "Tahle jedna vteřina" od Richarda Müllera je hlubokou reflexí pomíjivosti času a důležitosti žít přítomný okamžik. Text písně, který napsal Petr Müller, bratr Richarda Müllera, je plný metafor a obrazů, které evokují křehkost a pomíjivost lidské existence.

Vlastnost Tahle jedna vteřina
Interpret Richard Müller
Album [Název alba, na kterém se píseň nachází]

Ústředním motivem je "jedna vteřina", která symbolizuje krátkost a neopakovatelnost okamžiku. Text varuje před lpěním na minulosti a strachem z budoucnosti, které nás okrádají o prožitek přítomnosti. Zdůrazňuje, že štěstí a naplnění se neskrývají v dosažení vzdálených cílů, ale v uvědomění si krásy a hodnoty každého okamžiku.

Píseň vyzývá k zastavení se v uspěchaném běhu života a k vnímání maličkostí, které nám přinášejí radost. Zmiňuje "smích dětí", "dotyk", "slunce v zádech" - zdánlivě obyčejné věci, které v kontextu pomíjivosti času získávají hlubší význam.

"Tahle jedna vteřina" je tak nadčasovou hymnou o důležitosti přítomného okamžiku, která rezonuje s posluchači napříč generacemi.

Popularita a ocenění

Píseň „Tahle jedna vteřina“ od Richarda Müllera, vydaná na albu „55“ v roce 2006, se stala okamžitě hitem a dodnes patří k jeho nejpopulárnějším skladbám. Získala si srdce posluchačů svou melancholickou atmosférou, hlubokým textem a nezaměnitelným Müllerovým vokálem.

Popularitu písně dokazuje i fakt, že se umístila na předních příčkách mnoha českých hitparád. V anketě Český slavík se v roce 2006 umístila na druhém místě v kategorii Skladba roku.

„Tahle jedna vteřina“ se stala také častým hostem na Müllerových koncertech a je opředena zvláštní atmosférou. Fanoušci si ji často zpívají s ním a pro mnohé z nich má píseň hluboký osobní význam.

Kromě popularity u posluchačů se „Tahle jedna vteřina“ dočkala i uznání od hudebních kritiků. Ti ocenili především silný text, který napsal Petr Hapka, a Müllerovu interpretaci, která dodává písni na emotivnosti.

richard müller tahle jedna vteřina

Živá provedení

Richard Müller nahrál píseň "Tahle jedna vteřina" v roce 1993 a stala se jednou z jeho nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb. Fanoušci oceňují její melancholickou atmosféru, hluboký text a silný Müllerův vokál. Píseň se stala nedílnou součástí jeho koncertního repertoáru a dočkala se mnoha živých provedení.

Na koncertech Müller píseň často uvádí krátkým komentářem, ve kterém popisuje okolnosti jejího vzniku nebo sdílí své pocity, které v něm skladba vyvolává. Jeho živá provedení se vyznačují syrovou energií a emotivním nábojem. Müller dokáže do písně vložit tolik emocí, že dokáže strhnout i ty nejzarytější odpůrce.

Záznamy z koncertů dokazují, že "Tahle jedna vteřina" zní skvěle v komornějším prostředí s akustickou kytarou, ale i s doprovodem celé kapely. Müller si s aranžemi rád hraje a každé provedení je tak originální a neopakovatelné. Pro fanoušky je vždy zážitkem slyšet tuto ikonickou píseň naživo a vychutnat si její atmosféru naplno.

Cover verze

„Tahle jedna vteřina“ od Richarda Müllera se stala ikonickou písní, která si získala srdce mnoha posluchačů. Její popularita se projevila i v podobě řady cover verzí od jiných interpretů. Mezi nejznámější patří bezesporu interpretace od skupiny Lucie, která písni vtiskla svůj osobitý rockový nádech. Další pozoruhodnou cover verzi nahrála zpěvačka Aneta Langerová, jež skladbě dodala křehčí a intimnější atmosféru. Za zmínku stojí i verze od kapely Chinaski, která píseň obohatila o prvky ska a reggae. Tyto a mnohé další cover verze svědčí o nadčasovosti a síle Müllerovy písně, která oslovuje stále nové generace hudebníků i posluchačů.

Publikováno: 17. 07. 2024

Kategorie: společnost