Napínavé do poslední minuty: Nejlepší psychologické thrillery filmy, které vás zaručeně dostanou
Psycho (1960)
Alfred Hitchcockův mistrovský kousek z roku 1960, Psycho, je bezpochyby jedním z nejlepších psychologických thrillerů všech dob a stálicí v žebříčcích hororového žánru. Film sleduje Marion Crane, sekretářku na útěku poté, co ukradla peníze svému šéfovi. Na své cestě se zastaví v odlehlém motelu Bates Motel, který provozuje zdánlivě milý, ale podivínský Norman Bates, žijící se svou dominantní matkou. To, co začíná jako příběh o zločinu a trestu, se brzy změní v děsivý sestup do šílenství a vraždy. Hitchcockův mistrovský smysl pro napětí, inovativní kamera a ikonická hudba Bernarda Herrmanna vytvářejí atmosféru strachu a úzkosti, která je stejně silná i dnes. Psycho je film, který se vám vryje pod kůži a zůstane s vámi dlouho poté, co dozní závěrečné titulky. Jeho vliv na hororový žánr a popkulturu je nepopiratelný, a scéna ve sprše se stala jednou z nejznámějších a nejvíce parodovaných scén v historii kinematografie.
Mlčení jehňátek (1991)
Je tohle vůbec otázka? Mlčení jehňátek z roku 1991 je prostě povinností pro všechny fanoušky thrillerů a hororů. Film, ve kterém hrají Jodie Foster jako Clarice Starling, mladá agentka FBI, a Anthony Hopkins jako geniální, ale kanibalistický sériový vrah Hannibal Lecter, je mistrovským dílem napětí a psychologické manipulace. Mlčení jehňátek získalo pět Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, režii, herce v hlavní roli (Hopkins) a herečku v hlavní roli (Foster). Jeho děsivé scény a inteligentní dialogy z něj dělají film, který vás bude pronásledovat ještě dlouho po zhlédnutí. Pokud hledáte psychologický thriller, který vás dostane na okraj sedačky, Mlčení jehňátek je jasná volba. Jeho místo v žebříčcích nejlepších psychologických thrillerů všech dob je nezpochybnitelné.
Sedm (1995)
„Sedm“ z roku 1995, režírovaný Davidem Fincherem, je mistrovským dílem psychologického thrilleru. Film sleduje dva detektivy, ostříleného Williama Somerseta (Morgan Freeman) a mladého a ambiciózního Davida Millse (Brad Pitt), kteří vyšetřují sérii brutálních vražd inspirovaných sedmi smrtelnými hříchy. Fincherova pochmurná vize světa, deštivé ulice a temné prostředí, vytváří klaustrofobickou atmosféru, která diváka vtáhne do děje a nepustí až do šokujícího závěru. „Sedm“ není jen obyčejný thriller, ale film, který nutí k zamyšlení nad temnými stránkami lidské povahy a zlem, které se skrývá v nás všech. Brilantní herecké výkony, inteligentní scénář a nezapomenutelná atmosféra z něj dělají jeden z nejlepších psychologických thrillerů všech dob a právem mu patří přední příčky v žebříčcích filmových fanoušků i kritiků.
Klub rváčů (1999)
Je těžké mluvit o nejlepších psychologických thrillerech a nezmínit Klub rváčů z roku 1999. Tento film, natočený podle stejnojmenného románu Chucka Palahniuka, režíroval David Fincher a v hlavních rolích se představili Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carter. Klub rváčů je temná a znepokojivá sonda do mysli moderního muže, zmítaného konzumem, osamělostí a pocitem prázdnoty.
Příběh sleduje bezejmenného vypravěče, úředníka sužovaného nespavostí, který se setkává s charismatickým Tylerem Durdenem. Společně zakládají Klub rváčů, undergroundovou skupinu, kde se muži můžou zbavit frustrace a agrese. Film se dotýká témat jako je maskulinita, konzumerismus a revolta proti systému.
Klub rváčů je vizuálně ohromující film s nezapomenutelnou kamerou, soundtrackem a hereckými výkony. Je to film, který vás donutí přemýšlet ještě dlouho poté, co skončí titulky. Ačkoliv byl film v době svého uvedení kontroverzní, dnes je považován za kultovní klasiku a jeden z nejlepších filmů 90. let. Jeho vliv na popkulturu je nepopiratelný a jeho témata jsou aktuální i dnes.
Šestý smysl (1999)
Je těžké mluvit o nejlepších psychologických thrillerech a nezmínit mistrovské dílo M. Night Shyamalana z roku 1999. Příběh malého Colea Seara, který vidí mrtvé lidi, a dětského psychologa Malcolma Crowea, který se mu snaží pomoci, uchvátil diváky po celém světě. Film je proslulý svým napětím, atmosférou tajemna a šokujícím závěrem, který vás donutí se zamyslet nad tím, co jste vlastně viděli. Šestý smysl se stal okamžitě klasikou a dodnes patří mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené thrillery všech dob. Jeho vliv na žánr je nepopiratelný a inspiroval řadu dalších filmů, které se snažily napodobit jeho úspěch. Pokud hledáte film, který vás chytne a nepustí až do poslední minuty, Šestý smysl je jasnou volbou.
Memento (2000)
Memento (2000) od režiséra Christophera Nolana je mistrovským dílem psychologického thrilleru, které si pohrává s vnímáním času a paměti. Guy Pearce bravurně ztvárňuje Leonarda Shelbyho, muže trpícího anterográdní amnézií, neschopností vytvářet nové vzpomínky. Leonard se snaží pomstít smrt své manželky, ale jeho ztráta paměti z něj dělá snadný cíl manipulace. Film je inovativně vyprávěn v obráceném chronologickém pořadí, čímž nás vtáhne do Leonardovy zmatené mysli a nutí nás zpochybňovat každou informaci a motivaci postav. Memento je film, který si žádá opakované zhlédnutí, abychom plně docenili jeho komplexnost a mistrovské zpracování. Jeho vliv na žánr psychologického thrilleru je nepopiratelný a dodnes slouží jako inspirace pro filmaře po celém světě.
Černá labuť (2010)
„Černá labuť“ z roku 2010, režírovaná Darrenem Aronofsky, je mistrovským dílem psychologického thrilleru, který vás zanechá na okraji sedadla až do konce. Film sleduje Niny Sayers (Natalie Portman), oddanou a ambiciózní baletku v prestižní newyorské společnosti, která se uchází o dvojjedinou roli bílé labutě a jejího zlého dvojčete, černé labutě, v inscenaci "Labutího jezera". Jak Nina ponoří hlouběji do role, začíná ztrácet kontakt s realitou a propadá spirále posedlosti, paranoia a sebedestrukce.
Film je vizuálně ohromující s úchvatnou choreografií a Portman podává oscarový výkon jako křehká a rozpadající se Nina. „Černá labuť“ je intenzivní a znepokojivý film, který zkoumá témata posedlosti, perfekcionismu a temné stránky lidské psychiky. Je to film, který ve vás zůstane dlouho poté, co skončí titulky, a právem si zaslouží své místo mezi nejlepšími psychologickými thrillery všech dob.
Zmizelá (2014)
„Zmizelá“ z roku 2014, režírovaná Davidem Fincherem, je mistrovským dílem psychologického thrilleru, které si pohrává s divákovými očekáváními a zanechává ho v napětí až do mrazivého konce. Film, natočený podle stejnojmenného bestselleru Gillian Flynnové, vypráví příběh Nicka Dunna (Ben Affleck), který se stává hlavním podezřelým poté, co jeho žena Amy (Rosamund Pike) záhadně zmizí v den jejich pátého výročí svatby.
Fincher brilantně buduje napětí pomalým odhalováním indicií a flashbacky do Nickova a Amyina zdánlivě idylického manželství, které se postupně rozpadá na prach a popel. Film je mistrovskou studií manipulace, viny a mediálního šílenství. Affleck a Pike podávají strhující výkony, z nichž mrazí, a z Amy se stala ikonická postava žánru thrilleru.
„Zmizelá“ není jen napínavým thrillerem, ale také inteligentní satirou na moderní manželství, posedlost médii a touhu po dokonalosti. Film vyvolal po svém uvedení řadu diskusí a kontroverzí a dodnes patří mezi nejlepší psychologické thrillery všech dob. Pokud hledáte film, který vás donutí přemýšlet ještě dlouho poté, co skončí titulky, „Zmizelá“ je tou správnou volbou.
Parazit (2019)
Jihokorejský Parazit z roku 2019 režírovaný Bong Joon-hoem není jen tak ledajaký thriller. Film s brilantním scénářem, strhující kamerou a hereckými výkony, které vám nedají spát, si právem vysloužil Oscara za nejlepší film. Parazit mistrně mísí napětí, humor a sociální kritiku a vtáhne vás do spirály lží, manipulace a nečekávaných zvratů. Příběh sleduje chudou rodinu Kimových, která se rafinovaně vetře do služeb bohaté rodiny Parkových. To, co začíná jako chytrý plán na zlepšení životní situace, se brzy mění v děsivou hru o přežití, kde se hranice mezi realitou a noční můrou stírají. Parazit je film, který vás donutí přemýšlet ještě dlouho poté, co dozní závěrečné titulky. Právem se řadí mezi nejlepší psychologické thrillery všech dob a rozhodně by neměl chybět na watchlistu žádného filmového fanouška.
Film | Rok | Režisér | Hodnocení ČSFD |
---|---|---|---|
Mlčení jehňátek | 1991 | Jonathan Demme | 87% |
Sedm | 1995 | David Fincher | 86% |
Zmizelá | 2014 | David Fincher | 81% |
Joker (2019)
„Joker“ z roku 2019, režírovaný Toddem Phillipsem, si vysloužil místo mezi nejlepšími psychologickými thrillery všech dob. Joaquin Phoenix podává strhující výkon jako Arthur Fleck, osamělý a duševně nemocný muž, jehož pomalý sestup do šílenství a zrození Jokera je děsivé a zároveň fascinující. Film mistrně buduje napětí a klaustrofobickou atmosféru, která diváka vtáhne do Arthurovy narušené psychiky.
„Joker“ není jen thriller, ale i komplexní studie společnosti, která opomíjí ty nejzranitelnější. Film vyvolává otázky o duševním zdraví, sociální izolaci a dopadu médií na společnost. Jeho temná a znepokojivá atmosféra z něj dělá film, na který se nezapomíná. V žebříčcích nejlepších psychologických thrillerů se „Joker“ umisťuje na předních příčkách a sbírá chválu od kritiků i diváků.
Publikováno: 03. 07. 2024