Český film 2021: Co nám dal a vzal?
- Český film v roce 2021
- Pandemie a její dopad
- Úspěchy na filmových festivalech
- Nové talenty a slibné debuty
- Divácky oblíbené žánry
- Dokumentární tvorba v centru pozornosti
- Významné filmové události
- Trendy a očekávání pro budoucnost
- Český film v mezinárodním kontextu
- Podpora a financování filmové tvorby
- Doporučení filmů z roku 2021
Český film v roce 2021
Rok 2021 byl pro český film rokem oživení po pandemickém útlumu. Do kin se vrátili diváci a s nimi i premiéry dlouho očekávaných snímků. Mezi nejúspěšnější tituly patřila komedie Zbožňovaný od režiséra Jana Hřebejka, která si získala srdce diváků i kritiky. Silným tématem zaujal i film Modelář od Petra Zelenky, který se zamýšlí nad etikou moderních technologií. Do kin se podívaly i historické snímky, například Jan Žižka od Petra Jákla, který se stal nejdražším českým filmem všech dob. Rok 2021 byl také rokem, kdy se českým filmařům dařilo na mezinárodní scéně. Snímek Moje slunce Mad od Bohdana Slámy byl oceněn na festivalu v Cannes a stal se českým kandidátem na Oscara. I přes komplikace způsobené pandemií se tak český film v roce 2021 dokázal prosadit a nabídnout divákům kvalitní a rozmanitou podívanou.
Pandemie a její dopad
Rok 2021 byl pro český film, stejně jako pro mnoho dalších oblastí, poznamenán pandemií covidu-19. Uzavření kin a omezení natáčení měly na filmový průmysl značný dopad. Mnoho premiér bylo odloženo a některé filmy se přesunuly rovnou na VOD platformy. Přesto i v této nelehké době vznikla řada pozoruhodných snímků. Mezi divácky úspěšné patřily například komedie Zbožňovaný nebo Matky. Pandemie se také promítla do témat filmů. Příkladem může být drama Atlas ptáků, které se dotýká témat izolace a nejistoty, jež pandemie ve společnosti vyvolala.
Úspěchy na filmových festivalech
Rok 2021 se nesl ve znamení úspěchů českého filmu na mezinárodní scéně. Snímky vyrobené v České republice sklízely ovace publika i uznání kritiky na prestižních filmových festivalech. Za zmínku stojí například drama Zátopek, které si z karlovarského filmového festivalu odneslo Křišťálový glóbus za nejlepší film. Sportovní drama o legendárním běžci Emilu Zátopkovi zaujalo diváky po celém světě a potvrdilo tak kvalitu české filmové tvorby. Dalším úspěšným snímkem se stal film Moje slunce Mad, který na festivalu v Cannes získal cenu za nejlepší režii v sekci Un Certain Regard. Intimní drama o složitém vztahu matky a syna zaujalo porotu svou syrovostí a autentickým ztvárněním. Tyto a další úspěchy českých filmů na mezinárodních festivalech jsou důkazem toho, že česká kinematografie má světu co nabídnout.
Nové talenty a slibné debuty
Rok 2021 byl pro český film rokem zajímavých debutů a objevení se nových tváří. Snímek Zpráva o záchraně mrtvého režiséra Václava Kadrnky uvedl do světa filmu talentovanou Elišku Křenkovou, jejíž výkon v hlavní roli byl vysoce hodnocen. Film zaujal diváky i kritiky svým netradičním pojetím a silnou atmosférou. Pozornost si zaslouží i debutující režisér Adam Sedlák se svým snímkem BANGER., syrovým pohledem do světa pražského rapu. Film zaujal nejen autentickým prostředím, ale i výkony mladých herců, z nichž mnozí si odbyli před kamerou svou premiéru. Rok 2021 tak potvrdil, že český film má potenciál a na filmovém plátně se objevují noví talentovaní tvůrci s originálními vizemi a příběhy, které chtějí vyprávět.
Divácky oblíbené žánry
Český film v roce 2021 nabídl divákům pestrou škálu žánrů, ale některé si získaly větší oblibu než jiné. Komedie, osvědčený recept na dobrou náladu, i v tomto roce potvrdila své dominantní postavení. Filmy jako "Matky" nebo "Shoky & Morthy: Poslední velká akce" dokázaly přilákat do kin davy diváků, toužících po oddechové zábavě. Silnou pozici si udržela i dramata, ať už ta s historickým přesahem jako "Zpráva o záchraně mrtvého", nebo ta, která se dotýkala aktuálních společenských témat, jako například "Okupace". Naopak, filmy žánrů sci-fi a fantasy, ačkoliv se jim v roce 2021 dostalo i mezinárodní pozornosti, si mezi českými diváky zatím takovou popularitu nezískaly.
Dokumentární tvorba v centru pozornosti
Rok 2021 se v českém filmu nesl ve znamení silné dokumentární tvorby. Diváci i kritici ocenili snímky, které s hloubkou a citlivostí nahlížely do rozmanitých témat. Zaujal například film "Nová šichta" režiséra Jindřicha Andrše, sledujícího osud horníka, který se po zavření dolu přeškoluje na programátora. Snímek s humorem a nadhledem ukazuje dopady automatizace na českou společnost. Mezi divácky úspěšné dokumenty patřil i film "V síti: Za školou" Víta Klusáka a Barbory Chalupové, navazující na jejich předchozí projekt o nástrahách online světa. Film vzbudil širokou debatu o bezpečnosti dětí na internetu a nutnosti jejich ochrany. Pozornost si zaslouží i dokumentární počin "Karel" režisérky Olgy Malířové Špátové, nabízející intimní pohled do života Karla Gotta v posledních měsících jeho života. Tyto a další dokumentární filmy z roku 2021 dokazují, že český dokument má divákům co nabídnout a dokáže oslovit široké publikum.
Významné filmové události
Rok 2021 byl pro český film rokem návratů po pandemické pauze a přinesl řadu pozoruhodných událostí. Diváci se konečně dočkali otevření kin a s ním i premiér tuzemských snímků, které musely být kvůli pandemii odloženy. Mezi nejočekávanější patřil bezpochyby snímek Zátopek Davida Ondříčka, který s velkým ohlasem vstoupil do kin a získal si srdce diváků i kritiky. Film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi se stal diváckým hitem a zároveň sklidil řadu ocenění, včetně Českých lvů za nejlepší film, režii a herecký výkon v hlavní roli pro Václava Neužila. Vedle zavedených tvůrců se prosadili i mladí talentovaní filmaři. Snímek Okupace režiséra Michala Nohejla, černohumorná reflexe událostí roku 1968, zaujal originálním pojetím a silným hereckým obsazením. Film získal cenu za nejlepší režii na festivalu v Karlových Varech a potvrdil tak potenciál nastupující generace českých filmařů. Rok 2021 byl pro český film ve znamení obnovy a nových začátků. Diváci se vrátili do kin a podpořili tuzemskou tvorbu, která jim nabídla silné příběhy, emoce i umělecké zážitky.
Trendy a očekávání pro budoucnost
Rok 2021 byl pro český film rokem zotavování po pandemii, ale i rokem zajímavých trendů. Diváci se hrnou do kin na komedie, které jim po těžkých časech přinášejí potřebnou dávku smíchu. Vidět je to na úspěchu filmů jako Zbožňovaný nebo Shoky & Morthy: Poslední velká akce. Zároveň roste obliba žánrových filmů, ať už se jedná o horory, sci-fi nebo thrillery. Důkazem budiž úspěch snímku Myši patří do nebe, který bodoval jak u diváků, tak u kritiky. Co se týče budoucnosti, zdá se, že český film se čím dál více otevírá světu. Roste počet koprodukcí a čeští filmaři se nebojí experimentovat s novými technologiemi a formáty. Zda se tyto trendy potvrdí, ukáže až čas, ale jedno je jisté: český film má i nadále co nabídnout.
Český film roku 2021 byl jako rozkvetlá louka po dešti: plný barev, vůní a života. Objevovaly se na ní jak květiny známé a milované, tak i drobné kvítky, které si teprve hledaly cestu k srdcím diváků.
Radomír Kovář
Český film v mezinárodním kontextu
Rok 2021 byl pro český film rokem opatrného optimismu. Po těžkém roce 2020, poznamenaném pandemií covidu-19, se kina znovu otevřela a diváci se pomalu vraceli do hledišť. České filmy se v roce 2021 prosadily i na mezinárodní scéně. Snímek Zátopek Davida Ondříčka, zachycující život a kariéru legendárního běžce Emila Zátopka, byl vybrán jako český kandidát na Oscara za nejlepší mezinárodní film. Film sklidil ovace kritiky i diváků a získal řadu ocenění, včetně Českého lva za nejlepší film. Úspěch Zátopka potvrdil, že český film má i nadále co nabídnout mezinárodnímu publiku. Vedle Zátopka se na mezinárodních festivalech představila i řada dalších českých filmů, například Moje slunce Mad Bohdana Slámy, Okupace Michala Nohejla nebo Tři tygři Radka Bajgara. Tyto filmy potvrdily, že česká kinematografie je žánrově i tematicky rozmanitá a že má potenciál oslovit diváky po celém světě.
Aspekt | 2021 | Rok k porovnání (např. 2020) |
---|---|---|
Počet celovečerních hraných filmů uvedených do kin | Bohužel nemám přístup k datům o počtu filmů v kinech. | - |
Nejúspěšnější film dle návštěvnosti v kinech | Bohužel nemám přístup k datům o návštěvnosti filmů. | - |
Nejvýznamnější filmové festivaly s účastí českých filmů | MFF Karlovy Vary, Berlinale (možné uvést konkrétní filmy) | - |
Podpora a financování filmové tvorby
Rok 2021 byl pro český film rokem oživení po pandemii. Diváci se vrátili do kin a české filmy si vedly v návštěvnosti velmi dobře. K oživení filmové tvorby přispěla i silná podpora státu. Státní fond kinematografie podpořil v roce 2021 celkem 120 projektů částkou přesahující 700 milionů korun. Vedle Státního fondu kinematografie se na financování českých filmů podílely i další instituce, například Česká televize nebo Nadační fond Praha ve filmu.
Důležitou roli v produkci českých filmů hrají i zahraniční koprodukce. V roce 2021 se na vzniku několika českých filmů podílely společnosti ze Slovenska, Francie nebo Německa. Zahraniční koprodukce přinášejí do české kinematografie nejen finanční prostředky, ale i nové tvůrčí impulsy.
Doporučení filmů z roku 2021
Rok 2021 byl pro český film ve znamení návratu do kin po nejistém období pandemie. Diváci si tak konečně mohli užít řadu očekávaných premiér. Mezi nimi zaujaly snímky napříč žánry, od historických dramat po komedie.
Za zmínku stojí například film Zátopek, který mapuje život a kariéru legendárního běžce Emila Zátopka. Sportovní drama sklidilo ovace kritiky i diváků a získalo několik Českých lvů. Naopak pro milovníky komedií byl určen snímek Matky, který s humorem a nadhledem vypráví o radostech i strastech mateřství. Film se stal diváckým hitem a potvrdil, že české komedie mají stále co nabídnout. Výraznou stopu zanechal i snímek Moje slunce Mad, který citlivě zpracovává téma dospívání a hledání vlastní identity.
Publikováno: 12. 11. 2024